Atrakcje w okolicy

Planując wakacje w Helu nie można się nudzić. Niezależnie od pogody każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie. Różnorodność atrakcji sprawia że czas mija tu szybko i przyjemnie. Wspinając się na latarnie morską można z góry podziwiać Półwysep Helski. Muzeum Obrony Wybrzeża sprawi, że przeniesiemy się w czasy II wojny światowej. Wizyta w Fokarium pozwoli nam zaobserwować życie fok.

Latarnia morska w HeluFokariumMuzeum Obrony Wybrzeża
Ośmiokątna wieża z czerwonobrunatnej licowanej cegły, zwężająca się ku górze, zakończona galerią pod stożkowym dachem, na którym znajduje się jedna z helskich anten radiowych. Latarnia ma 41,5 m wysokości, a jej światło (i taras widokowy) umieszczone na wysokości 39 m widać nawet z odległości ok. 36 km.Ośrodek istnieje od 1999r. Jednak działalność na rzecz ochrony fok podjęta została już w 1992 roku. Ostatniego dnia marca na plaży w Juracie znaleziono młodego samca foki szarej. Nadano mu imię Balbina. Od tego czasu Fokarium jest częścią Stacji Morskiej, gdzie realizowany jest projekt odtworzenia i ochrony kolonii fok szarych w rejonie południowego Bałtyku. Z założenia jest to placówka badawczo-hodowlana, dzięki której w przyszłości foki znów zasiedlą południową część Bałtyku, a jednocześnie ośrodek rehabilitacji osobników chorych i osłabionych. Wyleczone foki są wypuszczane na wolność, podobnie jak przychówek hodowlanego stada.Jest to jedno z najmłodszych muzeów militarnych działających w kraju. Powstało w latach 2005 – 2006 dzięki garstce zapaleńców z Sekcji Militarnej Stowarzyszenia „Przyjaciele Helu”, którzy za cel postawili sobie ochronę przed dewastacją unikalnych obiektów militarnych budowanych od lat dwudziestych do sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Największe z tych budowli – to 6 obiektów pozostałych po niemieckiej baterii 406mm Schleswig Holstein. Są dwa magazyny, trzy stanowiska artyleryjskie („Anton”, „Bruno” i „Cesar”) oraz wieża kierowania ogniem.
   
Muzeum Rybołówstwa31 Bateria im. Heliodora Laskowskiego w HeluPort rybacki
Muzeum mieści się w zabytkowym poewangelickim kościele pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, położonym w centrum miasta, tuż obok portu. Część frontową wieńczy niewysoka, drewniana wieża, skąd roztacza się piękny widok na miasto, port i plażę od strony Zatoki Puckiej.31 Bateria im. Heliodora Laskowskiego na Helu to bateria artylerii nadbrzeżnej, która składała się z czterech zamaskowanych i rozmieszczonych w lesie stanowisk żelbetowych, uzbrojonych w działa kalibru 152,4 mm Bofors. Działa ponadto były wyposażone w maski pancerne, a pod nimi, na dolnym poziomie stanowiska ogniowego, znajdował się zapas amunicji. Baterię zbudowano na cyplu Półwyspu Helskiego. Wchodziła ona w skład Rejonu Umocnionego Hel i w 1939 roku była bardzo ważnym elementem obrony polskiego wybrzeża. Brała udział w bitwie artyleryjskiej 3 września 1939 z dwoma niemieckimi niszczycielami, ponadto wspierała oddziały Lądowej Obrony Wybrzeża, a także 25 i 27 września stoczyła dwukrotny pojedynek artyleryjski z niemieckim pancernikiem szkolnym „Schleswig-Holstein”. Bateria spełniła swoje zadanie, a dzięki dobremu maskowaniu, mimo nalotów lotnictwa i ostrzału pancerników nie poniosła większych szkód. Koncepcja budowy baterii powstała w 1933 roku z inicjatywy kmdr. ppor. Heliodora Laskowskiego, kierownia Szefostwa Artylerii i Służby Uzbrojenia Kierownictwa Marynarki Wojennej.Port w Helu wybudowany został w latach 1882-83 przez rząd pruski. Pierwotnie przystań kutrów i łodzi rybackich osłaniał falochron o konstrukcji drewnianej, który zajmował obszar odpowiadający obecnemu basenowi wewnętrznemu. Dopiero kolejne modernizacje, dokonane przez rząd II Rzeczypospolitej w latach 1924-25 i 1929-33, doprowadziły do uzyskania konkretnej konstrukcji i powierzchni.